Kørekort med automatgear

Ballerup C Køreskole tilbyder kørekort med automatgear.

Kørekort med automatgear

Kør i bil med automatgear

Hos Ballerup C Køreskole er det muligt at tage kørekort til bil med automatgear. Det kan gøre det nemmere at komme i mål med kørekortet, hvis du ikke samtidig skal fokusere på kobling og gearskifte.

Som nybegynder bag rettet er der meget at holde styr på. Nu kan du tage kørekort med automatgear i vores helt nye Mitsubishi Space Star, hvor du kører bil med én fod og begge hænder placeret på rattet.

Ballerup C Køreskole tilbyder kørekort med automatgear til dig som.

  • Er utryg ved manuelt gear
  • Har behov for at koncentere dig om omgivelserne
  • Frygter at gå i stå

Regler for kørekort med automatgear
Vælger du at tage dit kørekort med automatgear skal du være opmærksom på, at kortet kun gælder til biler med automatgear. Kørekortet får en særlig kode, og skulle du senere få lyst og/eller behov for at køre med manuelt gear, så skal kørekortet opgraderes. For at opgradere dit kørerkort er det eneste det kræver, at du aflægger en praktisk køreprøve i en bil med manuelt gear.

Du deltager på almindelige teorihold samme med alle andre elever.  Den eneste forskel er, at når du kører lektionerne på vej, sker det i vores Mitsubishi Space Star med automatgear.

Kontakt os og hør mere om kørsel med automatgear og hvordan vi sikrer at du er tryg igennem hele forløbet. Kontakt os på 92 90 1 2 3 4, på mail info@ballerupckoreskole.dk eller udfyld vores kontaktformular.

Skriv til os

Har du spørgsmål omkring kørekort eller til vores holdstarter?

Udfyld formularen her, og så vender vi retur hurtigst muligt med svar på dine spørgsmål.

Du er også meget velkommen til at ringe til os på 92 90 1 2 3 4

trustpilot-anmeldelse